Pokud i Vy patříte mezi ty, kteří se rozhodli podpořit kvalitní spánek a zdravá záda koupí nové matrace, doporučujeme vybírat opravdu pečlivě, aby se Vaše investice zhodnotila. Ruku v ruce s výběrem matrace by měl jít i výběr roštu.
Základní orientace
Vzhledem k tomu, že při výběru správné matrace vkládáte peníze do svého zdraví, doporučujeme obracet se při výběru matrace na specialisty, kteří se v problematice orientují a dokáží poradit přesně podle Vašich individuálních potřeb. Takovou radu určitě nehledejte někde v hypermarketu.
Než začnete, je dobré zodpovědět si několik otázek týkajících se rozměrů (délka, šířka, výška) a taky jestli vybíráte matraci pro každodenní nebo příležitostné spaní.
První vlastností matrace, od které se bude odvíjet její výběr, je její šířkový rozměr. Zpravidla budete limitovaní rozměry své postele, protože matraci 140x200 zkrátka do postele široké 80 cm neusadíte. Mimo to ale existuje i velké množství specifických rozměrů, takže si nemusíte zoufat, že nenajdete specifickou matraci např. 85x190
Na trhu najdete nabídku matrací různých tvrdostí od měkkých až po tvrdé. Každému vyhovuje něco jiného a každý je ve svém věku už většinou zvyklý na určitou tvrdost matrace, která mu vyhovuje. Znáte to, jak Vás postel dokáže překvapit, když odjedete na dovolenou do hotelu. Z tohoto důvodu je dobré si matraci vyzkoušet a alespoň chvíli si v ní poležet, nejlépe v poloze, ve které nejraději spíte. Určitě je dobré vyzkoušet více druhů matrací (různé materiály, tvrdosti) a nespoléhat v tomto směru na lásku na první pohled.
Foto: Matrace Materasso Spinalis
Jaké parametry byste měli při výběru matrace sledovat?
Jedním z nich je tzv. bodová elasticita, což znamená, že se matrace prohýbá pouze tam, kde je na ni vyvíjen tlak. Celkově by se matrace měla přizpůsobovat tělu. Nejlépe tuto vlastnost zhodnotíme v poloze na boku, kdy kontrolujeme, zda je páteř v úplné rovině. Samozřejmostí je, že matrace Vás nesmí nikde tlačit a mělo by se Vám na ní dobře ležet.
Pokud převážnou část noci strávíte v poloze na zádech, dávejte si pozor na to, aby bederní páteř nebyla v matraci příliš zabořená. Taková matrace by pro Vás byla moc měkká.
Škála tvrdosti matrací mívá většinou 5 stupňů, přičemž lékaři většinou doporučují vybírat od poloviny nahoru.
Vzhledem k tomu, že každá část těla vyžaduje trošku něco jiného, existují na trhu tzv. zónové matrace, které se snaží co nejvíce přizpůsobit anatomii těla. Ty nejlepší mají takových zón až 7, které se po délce matrace liší svou pevností. Jednotlivé části matrace tak mohou lépe reagovat na rozdílné zatížení jednotlivými částmi těla. Největšímu tlaku je vystavována matrace pod bedry, směrem nahoru i dolů je tlak na jednotlivé zóny menší.
Neposledním parametrem, který nás může při výběru matrace zmást je její tloušťka. Ta kromě materiálu, ze kterých je matrace konstruována, závisí též na jeho kvalitě. Neplatí tady přímá úměra, že čím vyšší, tím lepší.
Výběr matrace byste měli také přizpůsobit své váze. Výrobce většinou udává nosnost, pro kterou byla daná matrace konstruována a kterou rozhodně není radno opomíjet.
Speciální vlastnosti
Spousta matrací v dnešní době nabízí úpravy, které zamezují růstu mikroorganizmů (roztočů) a jsou tak vhodné zejména pro alergiky. Pokud se během noci více potíte, určitě je dobré tento fakt při výběru matrace také zohlednit. Příjemným bonusem usnadňujícím údržbu je snímatelný a pratelný potah. Možné je také vybírat oboustranné matrace, které umožňují komfortní spaní jak v teplých, tak chladných částech roku.