Mezi dlouhodobě nejpopulárnější obkladové materiály do jakýchkoliv interiérů patří bezesporu tatranský profil. Ten se může pyšnit svou univerzálností, nadčasovostí a atraktivním vzhledem. Navíc, je vyroben z přírodního masivního dřeva, které přinese do interiéru vždy svěží vůni a zajímavý přírodní prvek. Výhodou je i relativně snadná montáž, jakou zvládne téměř každý kutil. Právě o montáži tatranského profilu se dozvíte více v následujícím článku.

Stěny musí být suché a desky aklimatizovaný

Ještě před tím, než začneme tatranský profil pokládat na stěnu, je třeba, aby byly samotné stěny vyzrálé, suché a byla zamezena možnost jejich opětovného navlhnutí. Po dodání tatranského profilu je třeba desky nechat odstát v interiéru, kde budou použity, a to přibližně 48 hodin. Během této doby se "aklimatizují", tedy přizpůsobí se daným teplotním a vlhkostním podmínkám.

Stěny, na které chceme aplikovat tatranský profil, by měly být dokonale rovné. Rovnost si před pokládkou zkontrolujeme, přičemž pokud najdeme nerovnosti, na jejich vyrovnání poslouží speciální vyrovnávací podložky. Ty jsou aplikovány na podkladovou konstrukci.

Tatranský profil vyžaduje podkladovou konstrukci z dřevěných hranolů

Podkladní konstrukce pod tatranský obklad se buduje z dřevěných hranolů stejné tloušťky, které by měly mít stejnou vlhkost jako samotný dřevěný profil. A to přibližně 14%. Význam podkladní konstrukce spočívá nejen ve fixací latí profilu, ale i pro zajištění průběžného proudění vzduchu za obkladem. Navíc, mezi konstrukci a tatranský profil je možné vložit různé izolační materiály, což se využívá zejména při obkladech podkroví. Při montáži podkladní konstrukce se postupuje tak, že nejprve se osadí vrchní a spodní dřevěný hranol, který vymezuje plochu budoucího obkladu. Následně do vymezeného prostoru odspodu osazujeme další hranoly, a to ve vzájemných vzdálenostech 50 až 80 cm. Nezapomínejte, že dřevěné hranoly je vhodné opatřit ochranným nátěrem.

Pero a drážka pro rychlou aplikaci

Na takto připravenou podkladovou konstrukci můžeme klást samotný dřevěný obklad. Pokládka je díky systému pero-drážka jednoduchá a zejména rychlá. Nejdříve však doporučujeme si jednotlivé desky profilu prohlédnout a seřadit je, například podle navazující textury dřeva.

Při kladení tatranského profilu postupujeme tak, že desky ukládáme perem do drážky. První desku si volně přichytíme na podkladový rošt z hranolů a vodováhou upravíme jeho polohu. Následně ho pevně fixujeme. Na fixaci tatranského profilu o rošt se používají hřebíky s malou hlavičkou, které se nabíjejí do pera tak, aby je na výsledném obkladu nebylo vidět, dále se využívají speciální montážní plíšky, případně šrouby, ovšem ty už na profilu okem rozeznáme. Jednotlivé desky tatranského profilu po zasunutí do drážky mírně priklepáváme kladivem přes dřevěný hranol. Po obložení celé stěny na profil aplikujeme horní a spodní lištu.Garance doručení 

 

+420 774 454 067
info@t-zbozi.cz

Po - Pá 9.00 - 16.00