Stavíte nebo rekonstrujete kuchyň. Určitě budete potřebovat správnou digestoř. Internetové diskuze se ale hemží problémy lidí, kteří nevybrali digestoř dobře a mají problémy s hlukem, s kondenzovanou vodou, s vibracemi, s nedostatečným výkonem a podobně. Věnujte pozornost následujícím bodům a věřte, že vás vybraná digestoř bude dlouho těšit.

Přejít k výběru kuchyňské digestoře na T-digestoře.cz

Nejčastější chyby při výběru a provozu digestoře

Digestoře na T-digestoře.cz

  • nevhodně zvolený výkon
  • nevhodně zvolený odtahový režim
  • špatný sklon odtahového potrubí
  • příliš velká hlučnost digestoře
  • špatné odtahové potrubí

Správný výkon digestoře

Digestoř bude fungovat dobře, pokud se veškerý vzduch v místnosti vymění 7-10krát. Požadovaný výkon tedy spočítáme když vynásobíme objem místnosti 10krát. V případě moderních kuchyní, které jsou spojené s obývacím pokojem, je nutné počítat objem i celého obývacího pokoje. Bývá častou chybou počítat objem pouze kuchyně. Výkon digestoře není potom dostatečný.

Příklad:

Plocha místnosti: 2 x 5 m.
Výška stropu: 2,7 m.
Objem místnosti: 2 x 5 x 2,7 m = 27 m³
Optimální počet výměn za hodinu: 7-10.
Minimální potřebný výkon digestoře 189 m³/hod

Ideální odtahový režim digestoře

Většina prodávaných digestoří umí pracovat v odtahovém i recirkulačním režimu. Poked je to jen trochu možné, volte odtahový režim. Digestoř odsávané páry odvede vně místnosti. V režimu recirkulačním se znečištěný vzduch prožene pouze přes uhlíkové filtry a vrátí se zpět do místnosti. Odtahový režim není dobré použít pouze pokud je horizontální vedení potrubí delší než 3m nebo by muselo obsahovat více, než 3 pravoúhlé ohyby. 

Sklon odtahového potrubí digestoře

Sklon odtahového potrubí je třeba mít 2°směrem od digestoře. Odsávané páry se při průchodu potrubím ochladí, voda skondenzuje ne stěnách trubek. Pokud by byl sklon potrubí směrem k digestoři, kapala by vám zkondenzovaná voda do digestoře a možná i do připravovaných pokrmů.

Hlučnost digestoře

Výsledná hlučnost celé sestavy (digestoře+odtahové potrubí) závisí na:

  1. hlučnosti samotné digestoře. Uvádí se, že digestoře s hlučností okolo 50 - 55 dB se považují za tiché. Všimněte si ale, že digestoře s takovou hlučnosti bývají velmi drahé. Řešením je vybrat digestoř s o trochu větším výkonem a digestoř většinou používat na výkon částečný.
  2. průměru, délce a počtu ohybů (kolen) odtahového potrubí. Průměr odtahového potrubí nikdy nezmenšujte, použijte co nejkratší potrubí a co nejméně kolen. Kromě problémů s hlukem budete mít i problémy se ztrátou výkonu digestoře.
  3. použitém odtahovém potrubí. Použijte potrubí, které má úplně hladký vnitřek. Potrubí připevněte ke zdi nebo skříňkám přes gumové podložky, aby se hluk nepřenášel do nábytku. Více o vhodném potrubí zde.

Přejít k výběru kuchyňské digestoře na T-digestoře.czGarance doručení 

 

+420 774 454 067
info@t-zbozi.cz

Po - Pá 9.00 - 16.00